Araç Kiralama Rehberi

Genel Araç Kiralama Rehberi


Bir çoğumuz araç kiralama konusunda tecrübeye sahip olmadığımız için başımıza istenmeyen tatsız olaylar gelebiliyor. Bu olaylar sizleri manen ve maddiyeten yıpratacak olaylar olduğu için bu konuda sizlere bazı ipuçları vermek istedik. Rent A Car firmalarının seyahat acentesi işletme belgesi, TOKKDER üyesi olması, yerli araçların en fazla 3, yabancı araçların ise en fazla 5 yaşında olması hususlarına dikkat ediniz.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi gereken hususlar

- Araç kiralamadan önce mutlaka yaşına ve kilometresine dikkat etmeniz gerekir, tavsiye edilen 3 yaşından küçük ve 150.000 km’den az araçlardır.

- Yeni ve az kullanılmış araçları tercih etmeniz, güvenliğiniz ve sorunla karşılaşmamanız açısından çok önemlidir.

- Arabayı kiralamadan önce her yerine dikkatli bir şekilde bakın ve varsa kusurlarının sözleşme içerisinde belirtilmesini isteyin. Yuvarlak cevaplar ile bir şey olmaz diye geçiştirmeye çalışılırsa o araçtan mutlaka vaz geçin, çünkü dönüşte o kusurlardan siz sorumlu olacaksınız.

- Aldığınız arabanın yakıt durumunu mutlaka kontrol edin ve sözleşmeye yazdırın. Aracın yakıtını ne seviyede aldıysanız o seviyede bırakmanız gerekmektedir. Eksik getirirseniz bunu sizden tahsil ederler ama fazla götürürseniz cebinizden gider.

- Aracınızı “Araç Kiralama Sözleşmesi” ile kiralayın. Kesinlikle ve kesinlikle Kambiyo Senet imzalamayın. Olası bir kaza halinde maddi kaybınız çok yüksek olur. Unutmayın ki, ödediğiniz kiralama bedeline Araç Kiralama Ücreti, Sigorta ve Vergi ücretleri dahildir. Bunların da sözleşmede belirtilmesine dikkat ediniz ve sözleşmeyi dikkatli inceleyiniz.

- Olası bir kaza halinde nasıl hareket etmeniz ve ne gibi belgeler getirmeniz gerektiği hakkında bilgi isteyin.

- Kiralık araç hizmetlerinde yaygın şube ve servis ağı olan, büyük firmalar ile çalışmak elbette ki en güvenilir yol olmasına rağmen birazcık pahalı olabilir. Kiralayacağınız araç firması hakkında ne tür şikayetler olduğunu lütfen internetteki şikayet sitelerinden kontrol ediniz.

- Araç kiralandıktan sonra, araçta bulunması gereken evraklar ve trafik malzemeleri dışında araca yazılan tüm cezalardan aracı kiralayan kişi sorumludur.

- Sürücü hatalarından dolayı araç bağlanırsa, geçen  süre kiralama ücretinize eklenir.

- Kiraladığınız arabayı zamanında teslim etmek çok önemlidir. Süreyi aşarsanız tam gün ücreti ödersiniz. Acil durumlarda kiraladığınız firma ile görüşmeyi ihmal etmeyin, genellikle 1-2 saat tolerans gösterirler.

- Aracınızı teslim ederken, her hangi bir sorun yaşanmaması açısından kiralama sözleşmesini kapatıp faturanızı istemeyi unutmayınız.

- Haftasonu, Bayram ve Yaz Tatillerinde araç kiralamayı düşünüyorsanız mutlaka önceden rezarvasyon yaptırın ve daha sonra teyid edin.

- Rezervasyonunuzu 24 saat öncesine kadar iptal edebilirsiniz. 24 saat geçtikten sonra iptal için sizden ücret istenebilir.